Postupak izgradnje i puštanja u rad solarnog sistema obuhvata nekoliko ključnih koraka, od planiranja do postavljanja i potpisivanja ugovora sa EPS-om. Evo detaljnog pregleda:
1. Procena lokacije i planiranje
Procena potrošnje energije: Prvo, potrebno je analizirati energetsku potrebu objekta, kako bi se odredila potrebna veličina solarnog sistema.
Analiza osunčanosti: Pregled lokacije i izračunavanje količine sunčevog zračenja tokom godine, kako bi se odredila efikasnost sistema.
Odabir lokacije za postavljanje panela: Zbog potencijalnog senčanja i orijentacije samog krova, zavisno od položaja i dostupnosti prostora, dajemo Vam stručne savete i preporuku za optimalne rezultate.
Ispitivanje konstrukcije krova: Na krovu je važno proveriti stabilnost i nosivost kako bi mogao izdržati težinu panela.
Naši zaposleni Vam nude besplatnu analizu vaših računa za električnu energiju i određivanje optimalne veličine solarne elektrane, analizu položaja i površine krova i pravilan raspored panela u stringove-redove.
2. Projektovanje sistema
Određivanje tipa i broja panela i invertera: Na osnovu potrošnje i osunčanosti biraju se odgovarajući solarni paneli i invertor.
Projektovanje ožičenja i zaštitne opreme: Precizno se određuju svi kablovi, osigurači i ostala oprema kako bi se osigurala bezbednost sistema.
Priprema tehničke dokumentacije i atesta same opreme.
Projektovanje u licenciranom softveru PV Sol koji naši inženjeri koriste je takođe uključeno u cenu ukoliko svoj set za montažu kupite kod nas.
3. Nabavka i transport opreme
Nabavka panela, invertora, montažnih konstrukcija i ostale opreme.
Dostava i skladištenje opreme na lokaciju je uključena u cenu: Sva oprema se doprema na lokaciju i pravilno skladišti do montaže.
4. Montaža solarnog sistema
Postavljanje konstrukcije: Montaža nosača na krovu ili zemlji prema projektovanim specifikacijama.
Instalacija solarnih panela:Paneli se postavljaju na nosače pod odgovarajućim uglom radi optimalnog izlaganja suncu.
Postavljanje invertora: Invertor se montira i povezuje sa panelima,i DC i AC ormanom.
Povezivanje sa električnim sistemom objekta: Kabliranje se povezuje s glavnim sistemom objekta i mrežom, uz odgovarajuće osigurače i zaštitne uređaje.
Često dobijamo pitanje da li je moguće izvršiti montažu solarnog sistema samostalno, i odgovor je vrlo kompleksan. Da, moguće je, ukoliko ste električar po struci i obučeni ste za rad na visini.
Ipak, samostalnu montažu ne preporučujemo iz više razloga
-Električna bezbednost: Solarni sistemi rade sa strujnim naponima koji mogu biti opasni za nekoga ko nije obučeni električar. Nepravilna instalacija može dovesti do ozbiljnih povreda ili opasnosti od požara.
-Rad na visini: Montaža panela na krovovima zahteva specijalnu obuku za rad na visini. Padovi sa krova su jedna od najčešćih povreda u građevinskom sektoru i predstavljaju veliki rizik za neobučenog radnika.
-Garancija i usklađenost sa standardima: Proizvođači opreme obično nude garanciju koja može biti poništena u slučaju nepravilne montaže. Takođe, profesionalna instalacija garantuje usklađenost sa standardima i propisima o sigurnosti i kvalitetu rada.
***Podrška u montaži: Ukoliko se odlučite za kupovinu našeg seta solarnog sistema,a nemate iskustvo u elektro radovima i niste obučeni za rad na visini, rado ćemo vas uputiti na naše proverene saradnike za profesionalnu montažu. Njihovo iskustvo i stručnost garantuju sigurnu i efikasnu instalaciju vašeg sistema, čime ćete osigurati optimalne performanse i dugotrajnost.
5. Testiranje i puštanje u rad
Provera sistema i testiranje performansi: Nakon završene montaže, sistem se testira da bi se osigurala ispravnost rada, izlazne snage i zaštite.
Kalibracija invertera i drugih uređaja: Invertori se podešavaju prema karakteristikama mreže i potrošnje objekta.
Priključenje na mrežu (ako je sistem priključen na mrežu): Prijava nadležnoj elektrodistribuciji za povezivanje na mrežu, ukoliko je reč o mrežnom sistemu.
6. Obuka korisnika i završna dokumentacija
Obuka korisnika: Upoznaje se vlasnik sa osnovnim principima rada i održavanja sistema.
Predaja dokumentacije: Dokumentacija o tehničkim karakteristikama, merenjima, garantnim uslovima i uputstva za rad i održavanje.
Puštanje u rad: Konačno aktiviranje sistema i puštanje u rad.
***Podrška u korespodenciji sa dokumentacijom: Naši saradnici će vas voditi kroz sve faze, od pripreme potrebne dokumentacije do komunikacije sa EPS-om, čime vam olakšavaju put ka energetskoj nezavisnosti.
7. Monitoring i održavanje
Nakon puštanja u rad, sistem se može nadgledati putem softvera, kako bi se pratila proizvodnja i uočili eventualni problemi.
Wi-fi logger za monitoring je uključen u cenu.
Redovno održavanje (čišćenje panela, kontrola opreme i zamena delova) osigurava dugotrajan i efikasan rad sistema.
Svaki od ovih koraka može trajati različito u zavisnosti od veličine sistema, složenosti lokacije i potrebnih dozvola, ali u proseku se za manje projekte postupak može završiti za 2-3 meseca, dok veći sistemi mogu zahtevati i do pola godine.
Pogledajte neke od naših setova sistema, iako svaki sistem prilagođavamo vašim potrebama.
solarni sistemiUkoliko i nakon ovog detaljnog objašnjenja procesa korak po korak i dalje imate neku nedoumicu, slobodni ste da nas kontaktirate!